Youth Wrestling Results – Ithaca and Williamston

SJ Sports Page > Winter > Youth Wrestling > Youth Wrestling Results – Ithaca and Williamston
IMG 1285

Share

Williamston Results for St Johns WC

2010-2009 OPEN 78

Tristan Densmore’s place is 4th and has scored 1.0 team points.

  • Champ. Round 1 – Tristan Densmore (St Johns WC) received a bye () (Bye)
  • Quarterfinal – Jameson Onstott (Eaton Rapids Youth WC) won by decision over Tristan Densmore (St Johns WC) (Dec 5-0)
  • Cons. Round 2 – Tristan Densmore (St Johns WC) won by decision over Jakob Mullin (Mason WC) (Dec 2-0)
  • Cons. Round 3 – Tristan Densmore (St Johns WC) won by fall over River Barrett (Northwest Red Crushers) (Fall 0:36)
  • Cons. Semi – Tristan Densmore (St Johns WC) won by major decision over Cooper Mund (Laingsburg) (Maj 18-5)
  • 3rd Place Match – Dominik Disbrow (Capital City Lions) won by fall over Tristan Densmore (St Johns WC) (Fall 1:27)

The Sting (Ithaca) Results for St Johns WC

2010-2009 OPEN 60/63

Stephen Clark (60)’s place is 2nd and has scored 17.0 team points.

  • Quarterfinal – Stephen Clark (60) (St Johns WC) received a bye () (Bye)
  • Semifinal – Stephen Clark (60) (St Johns WC) won by major decision over Jaxson Barth (Pine River Youth WC) (Maj 17-7)
  • 1st Place Match – Kael Foulds (Freeland WC) won by fall over Stephen Clark (60) (St Johns WC) (Fall 2:03)
  • 2nd Place Match – Stephen Clark (60) (St Johns WC) won by fall over Reid Waldron (The Sting) (Fall 0:27)

2010-2009 OPEN 72

Dominic Roebke’s place is 4th and has scored 2.0 team points.

  • Round 1 – Travis Powell (Shepherd WC) won by forfeit over Dominic Roebke (St Johns WC) (FF)
  • Round 2 – Jacob Edwards (Chippewa Hills Youth) won by fall over Dominic Roebke (St Johns WC) (Fall 0:48)
  • Round 3 – Dominic Roebke (St Johns WC) won by major decision over Cooper Beltinck (Fulton WC) (Maj 12-4)
  • Round 4 – Greyson Merchant (The Sting) won by fall over Dominic Roebke (St Johns WC) (Fall 1:05)

2010-2009 OPEN 81

Logan Finn’s place is 1st and has scored 18.0 team points.

  • Round 2 – Logan Finn (St Johns WC) won by fall over Orion Maxey (Portland WC) (Fall 0:14)
  • Round 3 – Logan Finn (St Johns WC) won by fall over Lucas Podolak (Fulton WC) (Fall 3:40)
  • Round 4 – Logan Finn (St Johns WC) won by forfeit over forfeit forfeit (Pine River Youth WC) (FF)
  • Round 5 – Logan Finn (St Johns WC) won by fall over Bentley Hilliard (Shepherd WC) (Fall 2:27)

2008-2007 OPEN 100

Jamie Cook’s place is 2nd and has scored 0.0 team points.

  • Round 1 – Drew Challender (St Louis WC) won by tech fall over Jamie Cook (St Johns WC) (TF 15-0)
  • Round 2 – Drew Challender (St Louis WC) won by fall over Jamie Cook (St Johns WC) (Fall 1:06)

2006-2005 OPEN 80

Sean Pettigrew’s place is 1st and has scored 5.0 team points.

  • Round 1 – Sean Pettigrew (St Johns WC) won by major decision over Natatlie Gibson (Chippewa Hills Youth) (Maj 9-0)
  • Round 2 – Sean Pettigrew (St Johns WC) won by fall over Natatlie Gibson (Chippewa Hills Youth) (Fall 0:47)

2006-2005 OPEN 100

Nolan Rowley’s place is 4th and has scored 4.0 team points.

  • Round 1 – Cole Workman (Ovid-Elsie) won by major decision over Nolan Rowley (St Johns WC) (Maj 11-2)
  • Round 2 – Tyler Geer (Chippewa Hills Youth) won by decision over Nolan Rowley (St Johns WC) (Dec 8-1)
  • Round 3 – Tricia Pyrzewski (Gladwin WC) won by fall over Nolan Rowley (St Johns WC) (Fall 2:26)

 

 

View this post on Instagram

 

Great job Tristan and Donovan at Williamston today!

A post shared by SJ Sports Page (@sj_sports_page) on


SIGN UPS!

Youth Volleyball Signups Happening Now!

 

Youth Baseball and Softball Signups Happening Now!

 

Indoor Soccer Signups Happening Now!

Leave a Comment





Recent News

Redwing All Area Swim Team

Schaefer, Martens, Voisinet, Munro, Spitzley, Coach Smith Named M.I.S.C.A. All Area Selections

Congratulations to the Redwing swimmers and divers selected to the  M.I.S.C.A Greater Lansing All-Area-Team for 2020. (Michigan Interscholastic Swim Coaches Association) All Area Team: Katarina Schaefer (9) Second Team:  Teagan Martens (12) Honorable Mention: Laney Voisinet (11), Katrina Munro (12), Divers: Hannah Spitzley (10), Diving Coach: Stacie Smith To view the full report, courtesy of…

Redwing Soccer All Area

Johnson, Kusnier and Willis Selected to All-Area Soccer Team

Congratulations to Logan Johnson, Brandon Kusnier and Max Willis for being  selected to the Division 2 All-Area Soccer Team!  The Varsity team finished the season 7-4-4 and advanced to the semi-finals of the District Tournament with a shootout victory over Waverly. “Logan  Johnson and Max Willis are both juniors.  Brandon Kusnier was a senior and…

Redwings Diving State Championship Medal

Redwing Results at Swimming & Diving State Championship

2020 MHSAA Girls Division III Swimming and Diving Championships Lake Orion High School  Diving Friday, January 15th, 2021 Hannah Spitzley – 12th Ashlee Smith – 28th Sixty Eight divers across all three regionals were vying for a State spot, so Ashlee’s 28th and Hannah’s 12th is great!  I’m so proud of them all! I would like…