Redwing Swim and Dive falls to Okemos 114-70

SJ Sports Page > Fall > Fall High School Sports > Girls Swim/Dive (HS) > Redwing Swim and Dive falls to Okemos 114-70
Image 4032.0x3024.0

Share

Combined Team Scores 

  1. Okemos High School 114 
  2. St Johns Highschool Girls 70 

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay 

1 OK-D2 A 2:08.49 8 1) Garbaccio, Elena 10 2) Wesley, Taylor 12 3) Nguyen, Phiphi 11 4) McInerney, Faye 11 

2 OK-D2 B 2:18.76 4 1) Zimmerman, Avery 11 2) Ruster, Erin 11 3) Wilber, Cecilia 11 4) Stone, Ella 12 

3 STJN-MI A 2:30.23 2 1) Thelen, Paige FR 2) Vance, Ellie FR 3) Morrison, Mallory SO 4) Harps, Jazmine JR 

4 OK-D2 C x2:51.75 1) Killips, Ella 09 2) Johnson, Kendall 09 3) Malete, Zinzi 09 4) Cho, Alissa 09 

Event 2 Girls 200 Yard Freestyle 

1 Schaefer, Katarina FR STJN-MI 2:08.54 6  

2 Hsu, Isabel 10 OK-D2 2:10.56 4  

3 Mota Cichy, Sofia 12 OK-D2  

4 Naser, Jade 10 OK-D2 2:21.33 2

5 Morrison, Mallory SO STJN-MI 2:35.41 1 

6 Vance, Ellie FR STJN-MI 2:43.41 

— Conway, Kiley 11 OK-D2 X2:32.47 33.40 38.13 40.63 40.31 

— Kelsaw-Adami, Julia 09 OK-D2 X2:41.57 36.70 42.35 44.26 38.26 

— Johnson, Sophie 12 OK-D2 X2:42.19 36.13 41.30 43.77 40.99 

Event 3 Girls 200 Yard IM 

1 Martens, Teagan SR STJN-MI 2:40.78 6  

2 Nguyen, Phiphi 11 OK-D2 2:43.00 4 

3 VanderKlok, Teagan 11 OK-D2 2:49.09 3 

4 Ruster, Erin 11 OK-D2 2:50.41 2 

5 Howell, Lillian FR STJN-MI 2:59.28 1 

6 Thelen, Paige FR STJN-MI 3:12.37 

— Elliott, Leah 09 OK-D2 X3:21.35 

— Cho, Alissa 09 OK-D2 X3:29.10 

Event 4 Girls 50 Yard Freestyle 

1 McInerney, Faye 11 OK-D2 27.34 6

2 Voisinet, Laney JR STJN-MI 27.63 4

3 Garbaccio, Elena 10 OK-D2 27.76 3

4 Wesner, Gracie JR STJN-MI 29.79 2

5 Stone, Ella 12 OK-D2 30.71 1

6 Billings, Alyson FR STJN-MI 35.73 

— Wesley, Taylor 12 OK-D2 X33.14

— Shuart, Ava 09 OK-D2 X34.02

— West, Averlin FR STJN-MI X37.28

— Pagels, Elayna SR STJN-MI X39.84

— Sterle, Emmaleigh STJN-MI X45.36 

Event 5 Girls 1 mtr Diving 

1 Li, Caroline 10 OK-D2 263.47 6

2 Goodnoe, Siara 10 OK-D2 192.83 4

3 Smith, Ashlee JR STJN-MI 176.85 3

4 Spitzley, Hannah SR STJN-MI 165.45 2

5 Weiszbrod, Ashleigh 12 OK-D2 157.81 1

6 Corey, Edith FR STJN-MI 148.45

7 Labean, Natalie FR STJN-MI x137.45 

— Michael, Emma 12 OK-D2 X144.23

— Chen, Chloe 10 OK-D2 X136.21 

Click for Information

Event 6 Girls 100 Yard Butterfly 

Name Yr School Finals Time

1 Martens, Teagan SR STJN-MI 1:11.42 6 

2 Nguyen, Phiphi 11 OK-D2 1:12.31 4 

3 Mota Cichy, Sofia 12 OK-D2 1:12.54 3

4 Stone, Ella 12 OK-D2 1:19.52 2 

5 Howell, Lillian FR STJN-MI 1:22.29 1 

— Kelsaw-Adami, Julia 09 OK-D2 X1:34.71 44.13 50.58 

— Malete, Zinzi 09 OK-D2 X1:49.20 50.57 58.63 

— Johnson, Kendall 09 OK-D2 X1:54.33 51.22 1:03.11 

Event 7 Girls 100 Yard Freestyle 

1 Hsu, Isabel 10 OK-D2 1:00.18 6

2 Voisinet, Laney JR STJN-MI 1:01.00 4 

3 Wesner, Gracie JR STJN-MI 1:06.54 3 

4 Hamelink, Emma SR STJN-MI 1:06.83 2 

5 Conway, Kiley 11 OK-D2 1:08.32 1 

6 Wilber, Cecilia 11 OK-D2 1:08.55 

— Killips, Ella 09 OK-D2 X1:16.10

— Johnson, Samie 09 OK-D2 X1:16.74 

— Harps, Jazmine JR STJN-MI X1:18.08  

— Billings, Alyson FR STJN-MI X1:23.14 

— West, Averlin FR STJN-MI X1:23.37 

— Sterle, Emmaleigh STJN-MI X1:45.55 

Event 8 Girls 500 Yard Freestyle 

1 McInerney, Faye 11 OK-D2 5:56.71 6

2 Naser, Jade 10 OK-D2 6:16.55 4 

3 Zimmerman, Avery 11 OK-D2 6:38.10 3

4 Thelen, Paige FR STJN-MI 7:37.95 2 

— Johnson, Sophie 12 OK-D2 X7:43.41

— Shuart, Ava 09 OK-D2 X7:46.81

Event 9 Girls 200 Yard Freestyle Relay

1 STJN-MI A 1:50.69 8 1) Martens, Teagan SR 2) Voisinet, Laney JR 3) Hamelink, Emma SR 4) Schaefer, Katarina FR 

2 OK-D2 A 1:57.97 4 1) Hsu, Isabel 10 2) Nguyen, Phiphi 11 3) Mota Cichy, Sofia 12 4) Stone, Ella 12 

3 OK-D2 B 2:07.26 2 1) Conway, Kiley 11 2) Wilber, Cecilia 11 3) Naser, Jade 10 4) Ruster, Erin 11 

4 STJN-MI B 2:15.81 1) Vance, Ellie FR 2) Wesner, Gracie JR 3) Billings, Alyson FR 4) Howell, Lillian FR 

5 OK-D2 C x2:23.70 1) Kelsaw-Adami, Julia 09 2) Johnson, Kendall 09 3) Killips, Ella 09 4) Malete, Zinzi 09 

6 STJN-MI C x2:48.97 1) Smith, Ashlee JR 2) Sterle, Emmaleigh 3) Pagels, Elayna SR 4) West, Averlin FR 

Event 10 Girls 100 Yard Backstroke 

1 Garbaccio, Elena 10 OK-D2 1:09.26 6 

2 Zimmerman, Avery 11 OK-D2 1:18.16 4 

3 Morrison, Mallory SO STJN-MI 1:20.90 3 

4 Harps, Jazmine JR STJN-MI 1:39.93 2 

— Cho, Alissa 09 OK-D2 X1:28.77

— Elliott, Leah 09 OK-D2 X1:30.01 

— Johnson, Samie 09 OK-D2 X1:34.17

— VanderKlok, Teagan 11 OK-D2 DQ 

Event 11 Girls 100 Yard Breaststroke 

1 Schaefer, Katarina FR STJN-MI 1:16.34 6  

2 Wesley, Taylor 12 OK-D2 1:18.45 4 

3 Ruster, Erin 11 OK-D2 1:23.23 3 

4 Hamelink, Emma SR STJN-MI 1:24.60 2 

5 Wilber, Cecilia 11 OK-D2 1:27.88 1

6 Vance, Ellie FR STJN-MI 1:28.58 

— Malete, Zinzi 09 OK-D2 X1:39.17 

— Killips, Ella 09 OK-D2 X1:40.22 

— Johnson, Kendall 09 OK-D2 X1:49.34

Event 12 Girls 400 Yard Freestyle Relay 

1 OK-D2 A 4:14.13 8 1) Mota Cichy, Sofia 12 2) Hsu, Isabel 10 3) McInerney, Faye 11 4) Garbaccio, Elena 10 

2 STJN-MI A 4:22.61 4 1) Voisinet, Laney JR 2) Hamelink, Emma SR 3) Martens, Teagan SR 4) Schaefer, Katarina FR 

3 OK-D2 B 4:50.13 2 1) VanderKlok, Teagan 11 2) Conway, Kiley 11 3) Johnson, Sophie 12 4) Naser, Jade 10 

4 STJN-MI B 4:53.77 1) Morrison, Mallory SO 2) Howell, Lillian FR 3) Thelen, Paige FR 4) Wesner, Gracie JR 

5 OK-D2 C x5:20.48 1) Elliott, Leah 09 2) Johnson, Samie 09 3) Shuart, Ava 09 4) Kelsaw-Adami, Julia 09 

 


 

SJSportsPage.com Advertising Packages

Leave a Comment





Thank you to the following local businesses for their support of SJSportsPage.com

Jackson, Jackson & Hayes P.C.
View our specials!
The Emerald Golf Course
Jennifer LeVeck - LeVeck Lending Group
Avery Eye Care
Kari Dickenson - Remax
Sports Stop
Deano's Pizzeria

Sports Calendar

Saturday, June 19 @ 8:00 am - Sunday, June 20 @ 6:00 pm

SJYBA Youth Baseball Boys U8 – Battle of the Bats

Saturday, June 19 @ 8:00 am - Sunday, June 20 @ 6:00 pm

SJYBA Youth Baseball Boys U10 – Battle of the Bats

Saturday, June 19 @ 8:00 am - Sunday, June 20 @ 6:00 pm

SJYBA Youth Baseball Boys U13 – Battle of the Bats

Monday, June 21 @ 5:30 pm - 6:45 pm

Miller Brothers Excavating vs Bob’s Auto Body

Monday, June 21 @ 5:30 pm - 6:45 pm

LeVeck Lending Group vs Chuckie D’s BBQ

Click to find out more!

Recent News

IMG 9166

Redwings Post 2nd & 3rd Place Finishes at Conference

Congratulations to the Redwing Track and Field Team for finishing 2nd (girls) and 3rd (boys) at Thursday’s CAAC Conference Meet.  The last meet of the year will be the Honor Roll Meet, next Tuesday at Waverly.  Go Redwings! Varsity – Womens 1. Mason 178 2. St. Johns 94 3. Fowlerville 93 4. Williamston 56 5.…

IMG 0296

Boys Varsity Golf Updates

Thank you to Coach Schultz for sending updates on the boys golf season.  We are excited to follow along!  We will update this post with each new update.  Go Redwings! CAAC League Championship Meet @Timber Ridge 5/27/2021 Lansing Christian Invitational @ Hawk Hollow 5/19/2021 CAAC Red JAmboree @ St. Johns 5/18/2021 Tullymore Invite 5/10/2021 East…

188167878 509800357131781 2088299939465424096 N

Youth Baseball Weekend Results – Dewitt Classic

The U10 Redwings team defeated Dewitt, Haslett, Williamston and Armada to take the Dewitt Classic Championship! 3/21/2021 1 2 3 4 5 6 R H E    DWTT 3 1 0 1 X X 5 4 0 U10SJ 5 1 2 3 X X 11 10 0 3/22/2021 1 2 3 4 5 6 R…