Redwing Swimmers Travel to Grand Ledge

SJ Sports Page > Winter > Winter High School Sports > Boys Swim/Dive (HS) > Redwing Swimmers Travel to Grand Ledge
598AEAAC C163 410B A1DA 0849337E537A

Share

The Redwings fell to Grand Ledge 111 to 65 in the first away dual meet of the season.  Highlights included Shane VanAbel and Koy Grams finishing 1, 2 in the 200 IM,  Ella Schafer winning the 100 Butterfly, and Koy and Ella going 1,2 in the 100 breastroke.  There were also many new PR’s on the night, including Cam Hudgens in the 100 free!  Go Redwings!

Updated Scoreboard/Standings
Recent High School Boys Swimming & Diving News
Weekly Redwing Recap

St. Johns at Grand Ledge – 2/25/2021
Results

Event 1 Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Grand Ledge High School-D1 ‘A’ 1:41.41 1:53.91 8
1) O’Keefe, Liam 11 2) Szydlowski, Ben 10
3) Neely, Collin 11 4) Irwin, Jacob 10
30.26 34.08 25.34 24.23
2 St Johns Highschool-MI ‘A’ 1:55.95 1:55.30 4
1) Van Abel, Shane 2) Grams, Koy
3) Schafer, Ella 4) Leasher, Max
30.40 31.76 27.77 25.37
3 Grand Ledge High School-D1 ‘B’ NT 2:06.91 2
1) Slear, Adrian 12 2) McClung, Jerry 12
3) Irwin, Joshua 12 4) Kelly, Jack 11
33.43 33.20 30.94 29.34
4 Grand Ledge High School-D1 ‘C’ NT x2:17.76
1) Balcer, Gabriel 10 2) Hafner, Adam 10
3) Lanese, William 12 4) Hinkle, Ian 09
36.91 37.24 32.87 30.74
— St Johns Highschool-MI ‘B’ NT DQ
1) Thelen, Matt 2) Harger, Graham
3) Luce, Sebastian 4) Hudgens, Camden
35.20 37.96 29.10 28.87

Event 2 Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mull, Eli 11 Gldg-D1-D1 1:58.52 2:00.17 6
27.02 30.45 32.05 30.65
2 Longoria, Preston STJN-MI 2:05.65 2:06.28 4
29.46 32.17 33.19 31.46
3 Gibson, Ethan STJN-MI 2:17.60 2:10.27 3
29.50 32.43 34.45 33.89
4 Bretz, Joshua 10 Gldg-D1-D1 2:45.45 2:19.59 2
29.80 34.99 35.06 39.74
5 Thelen, Matt STJN-MI NT 2:19.90 1
31.94 35.13 36.80 36.03
6 Lascola, Ben 11 Gldg-D1-D1 2:24.00 2:26.36
29.32 35.58 39.63 41.83

Event 3 Boys 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Van Abel, Shane STJN-MI 2:28.59 2:18.88 6
30.40 35.34 41.04 32.10
2 Grams, Koy STJN-MI 2:20.75 2:19.13 4
30.39 37.45 40.10 31.19
3 Neely, Collin 11 Gldg-D1-D1 2:16.73 2:23.34 3
28.77 39.60 41.57 33.40
4 Irwin, Joshua 12 Gldg-D1-D1 2:34.91 2:36.16 2
34.35 41.00 48.16 32.65
5 Vanderploeg, Zach 11 Gldg-D1-D1 2:42.28 2:42.51 1
34.04 42.64 47.80 38.03

Local Supporter: Kari Dickenson – Remax

Event 4 Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kuntzsch, Samuel 12 Gldg-D1-D1 23.42 23.16 6
2 Irwin, Jacob 10 Gldg-D1-D1 25.92 25.24 4
3 Leasher, Max STJN-MI 25.89 25.87 3
4 Szydlowski, Ben 10 Gldg-D1-D1 28.99 26.29 2
5 Luce, Sebastian STJN-MI 27.66 27.32 1
6 Hudgens, Camden STJN-MI 28.57 28.76
— Kelly, Jack 11 Gldg-D1-D1 29.57 X28.53
— Hartwick, Noah 10 Gldg-D1-D1 29.23 X28.69
— Hafner, Adam 10 Gldg-D1-D1 30.27 X30.35
— Hinkle, Ian 09 Gldg-D1-D1 31.74 X31.21
— Twiss, Cam 12 Gldg-D1-D1 31.03 X32.59
— Balcer, Gabriel 10 Gldg-D1-D1 29.03 X32.89

Event 5 Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Huisken, Luke 12 Gldg-D1-D1 248.05 244.75 6

Event 6 Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schafer, Ella STJN-MI 1:05.20 1:02.88 6
29.36 33.52
2 Irwin, Joshua 12 Gldg-D1-D1 1:04.21 1:06.60 4
31.20 35.40
3 O’Keefe, Liam 11 Gldg-D1-D1 1:13.58 1:08.98 3
30.27 38.71
4 Thelen, Matt STJN-MI 1:15.88 1:15.17 2
35.15 40.02
5 McClung, Jerry 12 Gldg-D1-D1 NT 1:18.53 1
35.69 42.84

Local Supporter: Sports Stop

Event 7 Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kuntzsch, Samuel 12 Gldg-D1-D1 51.87 51.55 6
24.72 26.83
2 Irwin, Jacob 10 Gldg-D1-D1 57.86 56.01 4
26.44 29.57
3 Van Abel, Shane STJN-MI 54.39 56.07 3
26.54 29.53
4 Lascola, Ben 11 Gldg-D1-D1 1:01.36 58.92 2
28.28 30.64
5 Hudgens, Camden STJN-MI 1:02.59 1:01.57 1
29.52 32.05
6 Harger, Graham STJN-MI 1:01.26 1:02.13
29.06 33.07
— Bretz, Joshua 10 Gldg-D1-D1 1:04.97 X1:02.57
29.73 32.84
— Lanese, William 12 Gldg-D1-D1 1:07.78 X1:04.80
30.91 33.89
— Hartwick, Noah 10 Gldg-D1-D1 1:10.46 X1:09.12
32.17 36.95
— Hafner, Adam 10 Gldg-D1-D1 1:09.50 X1:09.92
33.39 36.53
— Hinkle, Ian 09 Gldg-D1-D1 1:12.69 X1:09.98
33.14 36.84
— Kelly, Jack 11 Gldg-D1-D1 1:09.73 X1:10.39
31.80 38.59
— Balcer, Gabriel 10 Gldg-D1-D1 1:11.00 X1:11.62
33.87 37.75
— Twiss, Cam 12 Gldg-D1-D1 1:15.23 X1:14.70
35.37 39.33

Event 8 Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mull, Eli 11 Gldg-D1-D1 5:13.24 5:11.11 6
28.12 30.75 31.90 31.88 31.77 31.79 32.41 31.46
32.01 29.02
2 Longoria, Preston STJN-MI 5:38.51 5:42.22 4
30.79 34.05 34.88 34.85 35.38 35.80 35.26 35.46
34.56 31.19
3 Szydlowski, Ben 10 Gldg-D1-D1 6:04.37 5:42.31 3
30.35 32.60 33.60 34.57 34.92 35.04 35.73 36.04
36.55 32.91
4 Slear, Adrian 12 Gldg-D1-D1 6:32.51 6:12.21 2
31.32 36.12 37.62 38.34 37.94 38.63 38.46 38.69
39.02 36.07
5 Adkins, John STJN-MI 6:24.76 6:20.55 1
31.85 37.05 38.10 38.42 39.62 39.82 39.99 39.76
39.21 36.73
6 Gibson, Ethan STJN-MI NT 6:20.68
31.51 35.17 37.28 39.72 40.05 41.31 40.30 42.06
39.14 34.14

Event 9 Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Grand Ledge High School-D1 ‘A’ 1:40.74 1:44.30 8
1) Lascola, Ben 11 2) O’Keefe, Liam 11
3) Irwin, Joshua 12 4) Kuntzsch, Samuel 12
25.78 27.53 26.88 24.11
2 Grand Ledge High School-D1 ‘B’ 1:49.15 1:48.54 4
1) McClung, Jerry 12 2) Vanderploeg, Zach 11
3) Bretz, Joshua 10 4) Mull, Eli 11
27.83 27.64 27.49 25.58
3 St Johns Highschool-MI ‘A’ 1:52.19 1:50.66 2
1) Gibson, Ethan 2) Harger, Graham
3) Hudgens, Camden 4) Longoria, Preston
28.75 28.63 27.03 26.25
4 Grand Ledge High School-D1 ‘C’ 1:59.56 x2:06.51
1) Twiss, Cam 12 2) Hartwick, Noah 10
3) Hafner, Adam 10 4) Balcer, Gabriel 10
33.76 31.68 31.14 29.93

Maddie reps the SJSportsPage Redwing Bird Long Sleeve – Click for info

Event 10 Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Neely, Collin 11 Gldg-D1-D1 1:03.19 1:04.45 6
31.86 32.59
2 O’Keefe, Liam 11 Gldg-D1-D1 1:05.73 1:10.73 4
35.82 34.91
3 Luce, Sebastian STJN-MI 1:12.93 1:12.25 3
35.17 37.08
4 Slear, Adrian 12 Gldg-D1-D1 1:14.58 1:16.08 2
36.26 39.82
5 Adkins, John STJN-MI 1:19.28 1:19.08 1
37.95 41.13
6 Gibson, Ethan STJN-MI 1:12.88 1:20.80
38.08 42.72

Event 11 Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Grams, Koy STJN-MI 1:09.90 1:10.29 6
32.72 37.57
2 Schafer, Ella STJN-MI 1:15.43 1:14.28 4
35.31 38.97
3 McClung, Jerry 12 Gldg-D1-D1 1:17.00 1:16.77 3
35.90 40.87
4 Vanderploeg, Zach 11 Gldg-D1-D1 1:17.42 1:20.62 2
38.08 42.54
5 Lanese, William 12 Gldg-D1-D1 1:23.41 1:22.08 1
38.33 43.75
6 Harger, Graham STJN-MI 1:22.39 1:24.06
39.43 44.63

Event 12 Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Grand Ledge High School-D1 ‘A’ 3:39.61 3:41.08 8
1) Neely, Collin 11 2) Mull, Eli 11
3) Irwin, Jacob 10 4) Kuntzsch, Samuel 12
28.18 58.69 26.10 54.40 25.75 54.83 25.05 53.16
2 St Johns Highschool-MI ‘A’ 3:47.87 3:47.81 4
1) Van Abel, Shane 2) Leasher, Max
3) Grams, Koy 4) Schafer, Ella
27.21 57.17 26.82 56.66 27.14 57.52 26.89 56.46
3 St Johns Highschool-MI ‘B’ NT 4:09.85 2
1) Longoria, Preston 2) Adkins, John
3) Luce, Sebastian 4) Thelen, Matt
28.57 59.12 29.51 1:03.91 29.25 1:02.28 30.87 1:04.54
4 Grand Ledge High School-D1 ‘B’ 3:56.78 4:12.87
1) Lascola, Ben 11 2) Szydlowski, Ben 10
3) Slear, Adrian 12 4) Vanderploeg, Zach 11
30.03 1:04.55 28.32 59.22 30.69 1:04.49 31.20 1:04.61

Combined Team Scores – Through Event 12

1. Grand Ledge High School 111 2. St Johns Highschool 65

Recent News

St. Johns Redwing Baseball

Baseball Selections – Lansing State Journal All Area

Congratulations to Redwing Logan Keilen on his Lansing State Journal Dream Team Selection! Congratulations to Redwings Ty Gregory, Seth Shank and Mason Zell on their Lansing State Journal All Area Selections! Photo Credit: Josh Ortman, Ortman Productions. See all the pictures from St. Johns Sports and Events at: https://www.ortmanproduction.com/stjohnshighschool Cover & action photos: SJSportsPage.com Lansing State…

St. Johns Redwing Softball

Softball Selections – Lansing State Journal All Area

Congratulations to Redwings Abby Tisdale, Cameron Parker and Madison Helms on their Lansing State Journal All Area Selections! Photo Credit: Josh Ortman, Ortman Productions. See all the pictures from St. Johns Sports and Events at: https://www.ortmanproduction.com/stjohnshighschool Cover & action photos: SJSportsPage.com Lansing State Journal Softball All Area All Area Abby Tisdale Cameron Parker Madison Helms

St. Johns Redwing Boys Lacrosse

Boys Lacrosse Selections – Lansing State Journal All Area

Congratulations to Redwings Brady Purtill and Evan Peele on their Lansing State Journal All Area Selections! Photo Credit: Josh Ortman, Ortman Productions. See all the pictures from St. Johns Sports and Events at: https://www.ortmanproduction.com/stjohnshighschool Cover & action photos: SJSportsPage.com Lansing State Journal Boys Lacrosse All Area All Area Brady Purtill Evan Peele