Swim/Dive Team Takes on East Lansing

SJ Sports Page > Winter > Winter High School Sports > Boys Swim/Dive (HS) > Swim/Dive Team Takes on East Lansing
IMG 5873

Share

The Redwings traveled to East Lansing on Thursday to take on the Trojans.  The team has one more home meet on Tuesday (2/15) against Ovid-Elsie and Dewitt, before the league diving meet (2/24) and swimming league championship meet at Holt (2/25).  Go Redwings!

Redwings 73  East Lansing 106

Highlights:

  • Sebastian Luce, Preston Longoria go 2,3 in the 200 Freestyle
  • Koy Grams, Shane Van Abel, Graham Harger take 2nd, 3rd, 5th in the 200 IM
  • Ethan Gibson 3rd in the 100 Free with a new PR
  • Sebastian Luce and Ethan Gibson take 1st and 2nd in the 100 Backstroke
  • Brayden Hirschman and Shane Van Abel go 2,3 in the 500 Free
  • Koy Grams and Graham Harger take 1st and 2nd in the 100 Breaststroke
  • Redwings finish 1st and 2nd in the 400 Free Relay
    • A Team: Brayden Hirschman, Preston Longoria, Sebastian Luce, Ethan Gibson
    • B Team: Josh Fromson, Charlie Boak, Zac Prince, James Davis

Scoreboard
Schedule/Standings
Redwing Boys Swim & Dive Team Updates Sponsored by:

Event 1 Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 East Lansing High School-D2 ‘A’ 1:55.00 1:51.27 8
1) Mecher, Maksen 2) Spicer, Kai
3) Hankenson, Hugh 4) Sanchez Sink, Esteban
27.98 30.52 26.90 25.87
2 East Lansing High School-D2 ‘B’ 1:56.43 1:52.18 4
1) Potter, Drew 2) Rudy, Shea
3) Crotteau, Jack 4) Booth, Eli
28.71 31.53 26.03 25.91
3 St Johns Highschool-D3 ‘A’ 1:51.86 1:52.97 2
1) Van Abel, Shane 2) Grams, Koy
3) Leasher, Max 4) Harger, Graham
29.08 29.66 27.88 26.35
4 East Lansing High School-D2 ‘C’ 1:57.00 1:59.92
1) Menzies, Henry 2) Thompson, Matt
3) Bellon, John 4) Thayer, Nathan
30.69 34.99 27.29 26.95
5 St Johns Highschool-D3 ‘B’ NT 2:06.41
1) Luce, Sebastian 2) Gibson, Ethan
3) Fromson, Josh A 14 4) Hirschman, Brayden P 14
30.72 33.37 32.16 30.16

Event 2 Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sanchez Sink, Este East Lansing-D2 1:56.27 2:02.87 6
27.46 30.04 32.15 33.22
2 Luce, Sebastian STJN-D3 2:10.23 2:04.12 4
28.00 31.80 33.28 31.04
3 Longoria, Preston STJN-D3 2:01.09 2:06.47 3
28.54 31.95 33.43 32.55
4 Bellon, John East Lansing-D2 2:30.61 2:13.64 2
30.24 34.29 34.60 34.51
5 Keough, Donald East Lansing-D2 2:19.53 2:27.34 1
33.53 37.29 39.07 37.45
6 Prince, Zac STJN-D3 NT 2:27.87
32.79 37.65 40.03 37.40
— Booth, Eli East Lansing-D2 2:40.22 X2:48.19
35.85 44.60 46.26 41.48

Event 3 Boys 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Crotteau, Jack East Lansing-D2 2:10.44 2:13.65 6
27.79 34.83 40.96 30.07
2 Grams, Koy STJN-D3 2:13.94 2:18.07 4
29.69 36.75 39.78 31.85
3 Van Abel, Shane STJN-D3 2:13.69 2:18.16 3
27.69 35.18 42.36 32.93
4 Rudy, Shea East Lansing-D2 2:20.99 2:23.95 2
29.97 39.05 41.23 33.70
5 Harger, Graham STJN-D3 NT 2:33.58 1
32.43 40.92 44.17 36.06
6 Thompson, Matt East Lansing-D2 2:31.89 2:34.00
32.53 40.51 44.06 36.90
— Thayer, Nathan East Lansing-D2 2:56.89 X2:52.65
36.99 44.02 49.81 41.83

Event 4 Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Spicer, Kai East Lansing-D2 23.39 23.37 6
2 Potter, Drew East Lansing-D2 24.43 24.37 4
3 Menzies, Henry East Lansing-D2 24.93 25.34 3
4 Leasher, Max STJN-D3 25.43 25.65 2
5 Hirschman, Brayden 14 STJN-D3 25.93 25.71 1
6 Fromson, Josh A 14 STJN-D3 29.08 29.07
— Roberts, Mitchell East Lansing-D2 26.20 X26.31
— Glew, Jacob STJN-D3 27.85 X28.41
— Hoort, Ethan East Lansing-D2 28.51 X28.81
— Lafaive, AJ East Lansing-D2 28.21 X29.08
— Palmer, Eron East Lansing-D2 31.14 X30.77
— Caballero, Kevin East Lansing-D2 31.54 X31.39
— Nunez, Misha STJN-D3 32.55 X31.41
— Blanks, Justin East Lansing-D2 35.29 X33.28

Event 5 Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lusis, Jonas East Lansing-D2 170.90 180.35 6
2 Hagerstrom, Mia East Lansing-D2 166.50 163.95 4
3 Beebee, Parker STJN-D3 164.10 144.85 3
4 Horton, Grace East Lansing-D2 141.45 128.00 2
— Van Dyke, JJ East Lansing-D2 233.35 X194.45

Event 6 Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Crotteau, Jack East Lansing-D2 57.71 58.94 6
27.17 31.77
2 Hankenson, Hugh East Lansing-D2 58.73 59.32 4
27.93 31.39
3 Bellon, John East Lansing-D2 1:03.94 1:03.79 3
29.56 34.23
4 Leasher, Max STJN-D3 1:03.26 1:04.47 2
29.81 34.66
5 Longoria, Preston STJN-D3 1:09.48 1:08.90 1
31.32 37.58
— Gresens, Gunnar East Lansing-D2 1:03.11 X1:10.17
33.09 37.08

Event 7 Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mecher, Maksen East Lansing-D2 56.66 53.82 6
25.48 28.34
2 Potter, Drew East Lansing-D2 54.70 54.33 4
26.08 28.25
3 Gibson, Ethan STJN-D3 55.80 54.73 3
26.32 28.41
4 Delgado, Alden East Lansing-D2 1:02.40 1:03.04 2
28.87 34.17
5 Davis, James C 15 STJN-D3 1:08.68 1:06.40 1
31.42 34.98
6 Glew, Jacob STJN-D3 1:10.90 1:10.02
35.02 35.00
— Boak, Charlie STJN-D3 1:14.87 X1:09.38
33.31 36.07
— Nunez, Misha STJN-D3 1:19.24 X1:14.35
33.07 41.28
— Blanks, Justin East Lansing-D2 1:51.24 X1:28.35

Event 8 Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Spicer, Kai East Lansing-D2 6:14.10 5:31.74 6
27.43 30.79 33.16 33.72 34.73 35.42 35.28 34.84
34.18 32.19
2 Hirschman, Brayden 14 STJN-D3 5:29.85 5:32.17 4
29.21 32.03 32.98 34.24 34.59 35.25 34.93 33.78
33.64 31.52
3 Van Abel, Shane STJN-D3 5:43.65 5:43.54 3
28.08 32.03 34.41 34.82 35.71 35.95 35.53 35.98
35.50 35.53
4 Thompson, Matt East Lansing-D2 6:30.66 6:33.86 2
33.26 38.20 39.62 41.10 1:22.26 41.36 41.56 1:16.50
5 Gresens, Gunnar East Lansing-D2 7:03.39 7:23.24 1
38.47 41.91 43.91 46.53 46.54 46.34 46.87 46.59
46.15 39.93
— Lafaive, AJ East Lansing-D2 NT X7:31.59
36.27 45.15 46.82 47.37 45.08 45.66 45.80 48.04
48.11 43.29

Event 9 Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 East Lansing High School-D2 ‘A’ 1:39.41 1:39.86 8
1) Mecher, Maksen 2) Sanchez Sink, Esteban
3) Hankenson, Hugh 4) Spicer, Kai
24.58 25.51 28.08 21.69
2 St Johns Highschool-D3 ‘A’ 1:41.59 1:41.00 4
1) Grams, Koy 2) Harger, Graham
3) Leasher, Max 4) Van Abel, Shane
24.63 26.56 25.82 23.99
3 East Lansing High School-D2 ‘B’ 1:42.23 1:45.49 2
1) Rudy, Shea 2) Booth, Eli
3) Bellon, John 4) Gresens, Gunnar
25.95 25.82 25.26 28.46
4 East Lansing High School-D2 ‘C’ 1:47.02 1:51.64
1) Thayer, Nathan 2) Lafaive, AJ
3) Delgado, Alden 4) Roberts, Mitchell
26.79 32.24 26.62 25.99
5 St Johns Highschool-D3 ‘B’ 1:50.87 1:52.31
1) Fromson, Josh A 14 2) Davis, James C 15
3) Prince, Zac 4) Longoria, Preston
29.98 28.65 28.28 25.40
6 St Johns Highschool-D3 ‘C’ NT 2:05.19
1) Nunez, Misha 2) Beebee, Parker
3) Boak, Charlie 4) Glew, Jacob
32.77 33.58 30.36 28.48
— East Lansing High School-D2 ‘D’ 2:11.28 X2:10.36
1) Palmer, Eron 2) Singel-Fletcher, Owen
3) Blanks, Justin 4) Keough, Donald
35.37 29.69 1:05.38

Event 10 Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Luce, Sebastian STJN-D3 1:04.99 1:04.16 6
30.97 33.19
2 Gibson, Ethan STJN-D3 1:05.69 1:06.27 4
31.52 34.75
3 Menzies, Henry East Lansing-D2 1:07.69 1:07.88 3
32.35 35.53
4 Sanchez Sink, Este East Lansing-D2 1:21.26 1:10.10 2
34.90 35.20
5 Roberts, Mitchell East Lansing-D2 1:09.38 1:16.83 1
36.21 40.62
— Caballero, Kevin East Lansing-D2 1:37.91 X1:24.43
40.69 43.74

Event 11 Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Grams, Koy STJN-D3 1:06.46 1:07.22 6
31.12 36.10
2 Harger, Graham STJN-D3 1:17.60 1:16.13 4
36.43 39.70
— Rudy, Shea East Lansing-D2 1:09.07 X1:11.20
33.69 37.51
— Hankenson, Hugh East Lansing-D2 1:12.00 X1:11.81
33.55 38.26
— Delgado, Alden East Lansing-D2 1:21.29 X1:16.61
35.93 40.68
— Hoort, Ethan East Lansing-D2 NT X1:21.63
38.66 42.97
— Thayer, Nathan East Lansing-D2 1:23.07 X1:27.06
39.11 47.95
— Keough, Donald East Lansing-D2 1:43.11 X1:43.67
47.55 56.12
— Palmer, Eron East Lansing-D2 NT XDQ
Scissors kick
52.94 1:00.44
— Singel-Fletcher, O East Lansing-D2 2:11.86 XDQ
Scissors kick
55.41 1:02.30

Event 12 Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 St Johns Highschool-D3 ‘A’ 3:37.93 3:52.72 8
1) Hirschman, Brayden P 14 2) Longoria, Preston
3) Luce, Sebastian 4) Gibson, Ethan
27.33 57.33 27.40 57.25 28.16 58.72 27.87 59.42
2 St Johns Highschool-D3 ‘B’ NT 4:33.94 4
1) Fromson, Josh A 14 2) Boak, Charlie
3) Prince, Zac 4) Davis, James C 15
30.45 1:04.05 35.28 1:13.29 31.31 1:07.94 32.19 1:08.66
3 East Lansing High School-D2 ‘C’ 4:19.41 4:57.13 2
1) Roberts, Mitchell 2) Singel-Fletcher, Owen
3) Caballero, Kevin 4) Delgado, Alden
30.25 1:03.33 1:21.53 34.82 1:18.86
4 East Lansing High School-D2 ‘D’ 3:50.44 4:57.92
1) Blanks, Justin 2) Gresens, Gunnar
3) Palmer, Eron 4) Thompson, Matt
40.04 1:31.27 36.29 1:11.96 34.10 1:13.15 28.32 1:01.54
— East Lansing High School-D2 ‘A’ 3:41.32 X3:42.65
1) Mecher, Maksen 2) Menzies, Henry
3) Potter, Drew 4) Crotteau, Jack
25.73 54.57 27.07 58.08 26.12 55.28 26.00 54.72
— East Lansing High School-D2 ‘B’ 3:45.39 X4:41.54
1) Hoort, Ethan 2) Lafaive, AJ
3) Keough, Donald 4) Booth, Eli
31.02 1:08.71 35.77 1:14.65 33.09 1:10.51 32.77 1:07.67

Combined Team Scores – Through Event 12

1. East Lansing High School 106 2. St Johns Highschool 73

Recent News

St. Johns Redwing Girls Golf Copy 3

Redwing Basketball Selections – Lansing State Journal All Area

Congratulations to the Redwings Jocelyn Kotowicz and Isabel Thelen on their Lansing State Journal All Area Selections! Photo Credit: Josh Ortman, Ortman Productions. See all the pictures from St. Johns Sports and Events at: https://www.ortmanproduction.com/stjohnshighschool Cover & action photos: SJSportsPage.com Lansing State Journal Girls Basketball All Area All Area Honorable Mention Jocelyn Kotowicz Isabel Thelen

St. Johns Redwing Girls Golf Copy 2

Redwing Basketball Selections – Lansing State Journal All Area

Congratulations to the Redwings Anthony DuPuis and Bryce Pratl on their Lansing State Journal All Area – Honorable Mention Selections! Photo Credit: Josh Ortman, Ortman Productions. See all the pictures from St. Johns Sports and Events at: https://www.ortmanproduction.com/stjohnshighschool Cover & action photos: SJSportsPage.com Lansing State Journal Boys Basketball All Area All Area Honorable Mention Anthony…

SJ Swim Dive (1)

Redwing Swim/Dive Selections – Lansing State Journal Dream Team and All Area

Congratulations to the Redwing swimmer, Brayden Hirschman on his Lansing State Journal Dream Team Selection!  Congratulations to swimmer Sebastian Luce and divers Parker Beebee and Vincent Manas on their All Area Honorable Mention selections! Photo Credit: Josh Ortman, Ortman Productions. See all the pictures from St. Johns Sports and Events at: https://www.ortmanproduction.com/stjohnshighschool Cover & action…