Middle School Track & Field Results vs Okemos

SJ Sports Page > Spring > Spring Middle School Sports > Track and Field (MS) > Middle School Track & Field Results vs Okemos
IMG 0240

Share

Congratulations to the Middle School Track and Field teams on a great season!  The season ended yesterday at Okemos with the Boys taking the win and the girls coming up just short.  Many new PR’s were had and we can’t wait for next season.  Go Redwings!

Okemos MS vs. St. Johns MS

Boys Middle School

1. St Johns 67
2. Chippewa (Okemos) 60

Girls Middle School

1. Chippewa (Okemos) 77
2. St Johns 51

Full Results via Athletic.net

Boys Results

70 Meter Dash Middle School – Finals x
1. 8 Matthew Miller 9.61a St Johns
4. 8 Jordan Grove 10.39aPR St Johns
7. 6 Camerron Lange 10.69aPR St Johns
9. 6 Parker Theis 11.22a St Johns
11. 7 Dylan Alexander 11.40a St Johns
12. 6 Ryan Doerr 11.65aPR St Johns
14. 7 Christian Simmons 11.87a St Johns
16. 6 Riley Redman 12.05a St Johns
18. 6 Hayden Billings 12.22a St Johns
19. 8 Luke Tracy 12.45aPR St Johns
20. 6 Myles Gruber 12.50a St Johns
21. 6 Evan Billings 13.02a St Johns
22. 6 Jayden Devereaux 13.17a St Johns

100 Meters Middle School – Finals x
2. 8 Michael Oberlin 12.95aPR St Johns
3. 7 Brady Heibeck 13.57aPR St Johns
4. 6 Camerron Lange 14.32aPR St Johns
5. 8 Jordan Grove 14.66aPR St Johns
8. 7 Dylan Alexander 15.27aPR St Johns
12. 7 Christian Simmons 16.32a St Johns
13. 6 Ryan Doerr 16.43aPR St Johns
14. 8 Austin Johnson 16.65a St Johns
15. 6 Hayden Billings 16.67aPR St Johns
16. 6 Jacob McElroy 17.04a St Johns
18. 6 Riley Redman 17.11a St Johns
19. 6 Myles Gruber 17.17a St Johns
20. 8 Bennett Ward 17.21a St Johns
21. 8 Luke Tracy 17.33a St Johns
22. 6 Evan Billings 18.11aPR St Johns
24. 6 Bryce Foster 18.17a St Johns
25. 7 Daniel Glew 18.23a St Johns

200 Meters Middle School – Finals x
3. 7 Dylan Welton 25.78aPR St Johns
4. 8 Cooper Schafer 29.07aPR St Johns
7. 7 Damian Addai 31.85aPR St Johns
8. 8 Austin Johnson 32.62aPR St Johns
9. 6 Ryan Doerr 32.81aPR St Johns
10. 7 Daniel Glew 34.06aPR St Johns
12. 6 Jayden Devereaux 41.12aPR St Johns

400 Meters Middle School – Finals x
2. 6 Alexander Oberlin 59.19a St Johns
4. 7 Brady Heibeck 1:06.12aPR St Johns
6. 7 Damian Addai 1:19.51a St Johns

800 Meters Middle School – Finals x
1. 7 Carson Schneider 2:19.9hPR St Johns
3. 8 Anthony LaCross 2:29.9hPR St Johns
5. 7 Preston Mills 2:59.4hPR St Johns
6. 7 Nicolas Hiner 3:09.0hPR St Johns
7. 7 Cameron VanAmburg 3:11.2h St Johns

1600 Meters Middle School – Finals x
2. 7 Carson Schneider 5:20.2hPR St Johns
6. 7 Preston Mills 6:13.3hPR St Johns
7. 7 Nicolas Hiner 6:35.3hPR St Johns

3200 Meters Middle School – Finals x
2. 7 Reagan Ward 13:06.3h St Johns

55m Hurdles – 33″ Middle School – Finals x
1. 8 Leo Schneider 9.61a St Johns
2. 8 Anthony LaCross 9.66aPR St Johns
4. 8 Reghan Besant 11.48a St Johns
5. 8 Cooper Schafer 12.80a St Johns
6. 6 Lukas Payment 13.11a St Johns

200m Hurdles – 30″ Middle School – Finals x
1. 8 Gus Kaiser 30.14aPR St Johns
4. 8 Reghan Besant 34.86a St Johns
5. 6 Reid Lacross 38.32aPR St Johns

4×100 Relay Middle School – Finals x
1. Michael Oberlin
Matthew Miller
Dylan Welton
Leo Schneider 49.23a St Johns

4×200 Relay Middle School – Finals x
1. Alexander Oberlin
Leo Schneider
Dylan Welton
Cooper Schafer 1:47.3h St Johns

4×400 Relay Middle School – Finals x
1. Alexander Oberlin
Carson Schneider
Anthony LaCross
Gus Kaiser 4:09.1h St Johns

4×800 Relay Middle School – Finals x
2. Reagan Ward
Daniel Glew
Reid Lacross
Vincent Manas 12:11.3h St Johns

Shot Put – 4kg Middle School – Finals x
2. 8 Michael Oberlin 32′ 5PR St Johns
3. 7 Brady Heibeck 25′ 6.5 St Johns
5. 8 Luke Tracy 22′ 1.5PR St Johns
6. 8 Bennett Ward 21′ 0 St Johns
6. 6 Camerron Lange 21′ 0 St Johns
8. 7 Damian Addai 20′ 9.5PR St Johns
9. 7 Christian Simmons 18′ 5PR St Johns
10. 7 Cameron VanAmburg 18′ 2 St Johns
11. 6 Bryce Foster 17′ 9 St Johns
13. 6 Hayden Billings 15′ 3PR St Johns
14. 6 Jayden Devereaux 15′ 1PR St Johns
15. 6 Riley Redman 14′ 8.5 St Johns
16. 6 Parker Theis 14′ 6.5 St Johns
17. 7 Nicolas Hiner 14′ 1 St Johns
18. 6 Evan Billings 13′ 8 St Johns
19. 6 Myles Gruber 13′ 6.5 St Johns

High Jump Middle School – Finals x
1. 8 Gus Kaiser 5′ 0PR St Johns
4. 6 Lukas Payment 4′ 0 St Johns
4. 8 Austin Johnson 4′ 0 St Johns
4. 7 Vincent Manas 4′ 0 St Johns
6 Reid Lacross NH St Johns
6 Jacob McElroy NH St Johns

Long Jump Middle School – Finals x
1. 8 Matthew Miller 15′ 0 St Johns
5. 8 Jordan Grove 12′ 9PR St Johns
6. 7 Dylan Alexander 11′ 7 St Johns
7. 6 Jacob McElroy 11′ 5PR St Johns
8. 7 Preston Mills 11′ 4PR St Johns
10. 6 Parker Theis 10′ 3 St Johns
12. 7 Cameron VanAmburg 8′ 4 St Johns

Sign Up Today!

Girls Results

70 Meter Dash Middle School – Finals x
4. 8 Adriana Longoria 11.24aPR St Johns
5. 6 Chloe Nobach 11.25aPR St Johns
6. 8 Sydney Feldpausch 11.51aPR St Johns
7. 6 Arayah Medina 11.53a St Johns
8. 8 Anaya Kudwa 11.57aSR St Johns
10. 6 Addy Tabor 11.64aPR St Johns
11. 7 Morgan Klaver 11.72aPR St Johns
13. 6 Skylar Watson 11.81aPR St Johns
14. 6 Brooklyn Harrison 11.83a St Johns
15. 6 Savana Watson 11.98a St Johns
18. 8 Madison VanPoppelen 12.20a St Johns
19. 6 Chelsea Moinet 12.63aPR St Johns
20. 6 Olivia Pettigrew 13.18aPR St Johns
21. 7 Ava Strouse 13.19aPR St Johns
23. 8 Reba Schafer 13.27aPR St Johns
24. 7 Grace Brown 13.39a St Johns
25. 6 Addison Sherman 13.76aPR St Johns
26. 6 Charlotte Castle-Osmer 14.39a St Johns
6 Katherine Green NT St Johns

100 Meters Middle School – Finals x
2. 6 Rachel Kirk 14.52a St Johns
3. 8 Taylor Black 15.12a St Johns
6. 8 Sydney Feldpausch 16.16aPR St Johns
7. 6 Arayah Medina 16.18a St Johns
7. 6 Chloe Nobach 16.18a St Johns
11. 7 Audrina Ellenwood 16.51a St Johns
14. 6 Brooklyn Harrison 16.82a St Johns
15. 7 Morgan Klaver 16.92aPR St Johns
16. 6 Lilie Hayes 17.07a St Johns
17. 6 Addy Tabor 17.08a St Johns
18. 6 Olivia Lorraine 17.10a St Johns
19. 6 Skylar Watson 17.14a St Johns
21. 6 Savana Watson 17.19a St Johns
22. 8 Madison VanPoppelen 17.44a St Johns
25. 6 Katherine Green 17.51a St Johns
26. 6 Chelsea Moinet 17.93aPR St Johns
27. 6 Olivia Pettigrew 18.80aPR St Johns
28. 6 Lauren Boettger 19.04a St Johns
29. 7 Ava Strouse 19.41a St Johns
30. 8 Reba Schafer 19.43aPR St Johns
31. 7 Maddison Brown 19.44a St Johns
32. 7 Grace Brown 19.47a St Johns

200 Meters Middle School – Finals x
2. 8 Abigail DeRosia 30.41a St Johns
3. 8 Taylor Black 31.59a St Johns
4. 8 Gretchen Worsley 31.86a St Johns
5. 8 Adriana Longoria 33.10aPR St Johns
6. 6 Brooklyn Harrison 34.21aPR St Johns
7. 7 Audrina Ellenwood 34.62aPR St Johns
8. 8 Anaya Kudwa 34.97a St Johns
10. 6 Courtney Bounds 35.46a St Johns
11. 8 Emma Arts 35.81a St Johns
13. 6 Savana Watson 36.45a St Johns
14. 6 Skylar Watson 36.49a St Johns
15. 6 Brooklyn Warner 37.65aPR St Johns
16. 8 Alyssa O’Connor 37.76aSR St Johns
17. 7 Grace Brown 39.06a St Johns
18. 6 Lauren Boettger 39.54a St Johns
19. 6 Harper Grams 40.65a St Johns
20. 6 Terryonna Flagg 45.11aPR St Johns

Sign Up Today!

400 Meters Middle School – Finals x
2. 8 Taylor Cook 1:12.88a St Johns
5. 7 Scarlet Morence 1:19.62aPR St Johns
6. 6 Courtney Bounds 1:20.16a St Johns
7. 6 Katherine Green 1:21.37aPR St Johns
8. 8 Alyssa O’Connor 1:24.07aSR St Johns
9. 6 Harper Grams 1:33.13a St Johns
10. 6 Brooklyn Warner 2:25.50a St Johns

800 Meters Middle School – Finals x
2. 7 Miriam Kloha 2:51.1hPR St Johns
4. 8 Lydia Finn 3:02.3hPR St Johns

1600 Meters Middle School – Finals x
2. 6 Ava Schafer 5:57.2hPR St Johns
3. 8 Taylor Cook 6:12.3h St Johns

3200 Meters Middle School – Finals x
1. 6 Ava Schafer 12:40.1hPR St Johns

55m Hurdles – 30″ Middle School – Finals x
4. 7 Callie Morrison 11.93a St Johns
5. 7 Isabella McPherson 12.83aPR St Johns

200m Hurdles – 30″ Middle School – Finals x
1. 6 Olivia Lorraine 38.07aPR St Johns
3. 6 Lilie Hayes 39.47a St Johns
4. 6 Addy Tabor 41.43a St Johns
5. 8 Chloey Roebke 41.45a St Johns

4×100 Relay Middle School – Finals x
1. Taylor Black
Abigail DeRosia
Callie Morrison
Chloe Nobach 59.28a St Johns

4×200 Relay Middle School – Finals x
2. Gretchen Worsley
Emma Arts
Anaya Kudwa
Adriana Longoria 2:10.1h St Johns

4×400 Relay Middle School – Finals x
1. Taylor Cook
Rachel Kirk
Chloey Roebke
Lydia Finn 4:48.2h St Johns

4×800 Relay Middle School – Finals x
2. Miriam Kloha
Courtney Bounds
Scarlet Morence
Ava Schafer 12:13.9h St Johns

Shot Put – 6lb Middle School – Finals x
1. 8 Lydia Finn 24′ 8PR St Johns
7. 6 Addison Sherman 20′ 6.5PR St Johns
10. 7 Isabella McPherson 17′ 7.5 St Johns
11. 8 Reba Schafer 17′ 5.5PR St Johns
12. 8 Gretchen Worsley 16′ 8.5PR St Johns
13. 8 Madison VanPoppelen 16′ 8PR St Johns
14. 6 Olivia Pettigrew 16′ 7PR St Johns
17. 7 Maddison Brown 16′ 3 St Johns
19. 7 Ava Strouse 12′ 6.5PR St Johns
20. 6 Charlotte Castle-Osmer 11′ 9.5 St Johns
21. 8 Emma Arts 9′ 7.5PR St Johns
22. 6 Terryonna Flagg 8′ 9.5 St Johns

High Jump Middle School – Finals x
2. 7 Scarlet Morence 4′ 2PR St Johns
5. 7 Callie Morrison 3′ 10PR St Johns
5. 8 Chloey Roebke 3′ 10PR St Johns
9. 8 Alyssa O’Connor 3′ 8 St Johns
7 Morgan Klaver NH St Johns
7 Isabella McPherson NH St Johns

Long Jump Middle School – Finals x
2. 6 Rachel Kirk 12′ 11 St Johns
3. 8 Abigail DeRosia 11′ 11 St Johns
5. 6 Olivia Lorraine 11′ 8PR St Johns
6. 6 Brooklyn Warner 10′ 11PR St Johns
7. 8 Sydney Feldpausch 10′ 3PR St Johns
8. 6 Lilie Hayes 10′ 2PR St Johns
9. 6 Arayah Medina 9′ 10 St Johns
11. 7 Audrina Ellenwood 9′ 5 St Johns
12. 6 Chelsea Moinet 8′ 10PR St Johns
13. 6 Harper Grams 8′ 3 St Johns
14. 6 Addison Sherman 7′ 8PR St Johns
15. 6 Charlotte Castle-Osmer 7′ 7PR St Johns
16. 6 Lauren Boettger 7′ 5PR St Johns
18. 6 Terryonna Flagg 4′ 10PR St Johns
19. 7 Maddison Brown 3′ 5PR St Johns

Leave a Comment





Thank you to the following local businesses for their support of SJSportsPage.com

Jennifer LeVeck - LeVeck Lending Group
Avery Eye Care
Kari Dickenson - Remax
Sports Stop
Deano's Pizzeria
Jackson, Jackson & Hayes P.C.
View our specials!
The Emerald Golf Course

Recent News

242172675 220155163475744 8061761761334687789 N

Big Win for 7th Grade Volleyball!

7th Grade A team defeated Grand Ledge in all three games today at home.  25-18, 25-11, 15-8.  They move to 3-1 on the season!  Go Redwings! Scoreboard Thank you fans for the #RedwingFanSubmitted photos and videos!   View this post on Instagram   A post shared by SJSportsPage.com (@sj_sports_page)  

IMG 0681

Redwings Swim Past Oilers

Congratulations to the Redwing swim and dive team on their 121 – 53 win over Mt. Pleasant tonight!  The Redwings move to 4-1-1 on the season and host Eaton Rapids next week (Tuesday).  Go Redwings! Scoreboard

IMG 0626

Redwings Finish 1st and 2nd in Home SJXC Jamboree

Congratulations to the SJHS Cross Country teams, 1st and 2nd at today’s home CAAC Red Jamboree!  Next up for the Redwings is the Shepherd Invitational on October 2nd.  Good luck Redwings! Girls Team Results 1. Mason 39 2.St. Johns 49 3.Williamston 64 4.Haslett 74 5.Fowlerville 118 6.Lansing Eastern 180 Boys Team Results 1. St. Johns…