Middle School Teams Run to Success Vs Portland

SJ Sports Page > Spring > Spring Middle School Sports > Track and Field (MS) > Middle School Teams Run to Success Vs Portland
IMG 0224

Share

Congratulations to the Boys and Girls Middle School teams on their victories over Portland on Wednesday night.  It was a beautiful night at the St. Johns track and field complex and lots of personal records were achieved.  Go Redwings!

Girls Middle School
1. St Johns 91
2. Portland 33

Boys Middle School
1. St Johns 99
2. Portland 25

Boys Results

70 Meter Dash Middle School – Finals x
2. 7 Dylan Welton 9.56aPR St Johns
3. 8 Matthew Miller 9.63aPR St Johns
5. 7 Dylan Alexander 11.07aPR St Johns
6. 6 Alexander Oberlin 11.14aPR St Johns
8. 7 Christian Simmons 11.43aPR St Johns
9. 6 Myles Gruber 11.73a St Johns
11. 6 Hayden Billings 11.97aPR St Johns
12. 6 Riley Redman 11.98aPR St Johns
13. 8 Cande Ledesma 12.01a St Johns
17. 6 Evan Billings 12.28aPR St Johns
18. 8 Luke Tracy 12.63a St Johns

100 Meters Middle School – Finals x
2. 8 Michael Oberlin 13.16aPR St Johns
4. 7 Andrew Frisbie 13.51a St Johns
6. 7 Brady Heibeck 14.13aPR St Johns
8. 6 Camerron Lange 14.66aPR St Johns
9. 8 Matthew Miller 15.47aSR St Johns
10. 7 Dylan Alexander 15.50a St Johns
12. 7 Christian Simmons 15.83aPR St Johns
13. 6 Myles Gruber 16.08aPR St Johns
15. 8 Austin Johnson 16.18a St Johns
16. 6 Riley Redman 16.53aPR St Johns
17. 8 Cande Ledesma 16.70aPR St Johns
18. 6 Jacob McElroy 16.73aPR St Johns
20. 6 Hayden Billings 16.92aPR St Johns
21. 8 Bennett Ward 17.02aPR St Johns
22. 7 Daniel Glew 17.37aPR St Johns
23. 6 Bryce Foster 17.85aPR St Johns
24. 8 Luke Tracy 17.87a St Johns
1. 6 Alexander Oberlin 12.62a St Johns

200 Meters Middle School – Finals x
1. 7 Dylan Welton 26.90aPR St Johns
2. 8 David Frisbie 28.42aPR St Johns
4. 8 Cooper Schafer 30.71aPR St Johns
8. 8 Austin Johnson 34.15a St Johns
9. 6 Ryan Doerr 34.29aPR St Johns
10. 7 Daniel Glew 36.65a St Johns

400 Meters Middle School – Finals x
1. 6 Alexander Oberlin 56.69aPR St Johns
2. 8 Anthony LaCross 1:02.84aPR St Johns
3. 7 Brady Heibeck 1:06.16aPR St Johns
4. 7 Damian Addai 1:12.91aPR St Johns

800 Meters Middle School – Finals x
1. 7 Carson Schneider 2:24.22aPR St Johns
4. 7 Keegan Elms 2:59.79aPR St Johns
7. 7 Cameron VanAmburg 3:05.39aPR St Johns
8. 7 Preston Mills 3:06.06aPR St Johns
9. 7 Nicolas Hiner 3:21.88a St Johns

1600 Meters Middle School – Finals x
1. 7 Carson Schneider 5:26.81aPR St Johns
5. 7 Keegan Elms 6:35.74a St Johns
6. 7 Preston Mills 6:39.01aPR St Johns
7. 7 Nicolas Hiner 6:52.58aPR St Johns

3200 Meters Middle School – Finals x
1. 7 Reagan Ward 12:45.04aPR St Johns

55m Hurdles – 33″ Middle School – Finals x
1. 8 Leo Schneider 9.53aPR St Johns
2. 8 Anthony LaCross 10.02aPR St Johns
3. 8 Cooper Schafer 11.00aPR St Johns
4. 8 Reghan Besant 11.33aPR St Johns
7. 6 Camerron Lange 12.74aPR St Johns
8. 6 Lukas Payment 13.11aPR St Johns
9. 6 Jayden Devereaux 20.17aPR St Johns

200m Hurdles – 30″ Middle School – Finals x
1. 8 Gus Kaiser 31.24aPR St Johns
3. 8 Reghan Besant 34.78aPR St Johns
4. 6 Reid Lacross 39.50aPR St Johns

4×100 Relay Middle School – Finals x
1. Michael Oberlin
David Frisbie
Andrew Frisbie
Matthew Miller 52.18a St Johns

4×200 Relay Middle School – Finals x
1. Leo Schneider
Damian Addai
Cooper Schafer
Dylan Welton 1:55.00a St Johns

4×400 Relay Middle School – Finals x
1. Carson Schneider
Anthony LaCross
Gus Kaiser
Alexander Oberlin 4:17.95a St Johns

4×800 Relay Middle School – Finals x
1. Evan Billings
Daniel Glew
Reid Lacross
Reagan Ward 12:38.19a St Johns

Shot Put – 4kg Middle School – Finals x
2. 7 Brady Heibeck 26-10.00PR St Johns
3. 8 Cande Ledesma 25-00.25PR St Johns
6. 6 Camerron Lange 23-10.00PR St Johns
6. 8 Bennett Ward 23-10.00 St Johns
9. 6 Bryce Foster 20-09.00PR St Johns
10. 7 Damian Addai 20-00.25PR St Johns
11. 6 Parker Theis 18-10.00PR St Johns
12. 7 Cameron VanAmburg 18-02.25PR St Johns
13. 6 Myles Gruber 16-10.00PR St Johns
14. 6 Riley Redman 16-09.50PR St Johns
16. 7 Nicolas Hiner 16-04.00PR St Johns
17. 6 Evan Billings 16-02.25PR St Johns
18. 7 Christian Simmons 15-02.75PR St Johns
20. 6 Hayden Billings 14-02.25PR St Johns

High Jump Middle School – Finals x
1. 7 Andrew Frisbie 5-02.00PR St Johns
2. 8 David Frisbie 4-08.00PR St Johns
4. 7 Keegan Elms 4-02.00PR St Johns
4. 8 Austin Johnson 4-02.00 St Johns
6. 6 Lukas Payment 3-10.00 St Johns
— 6 Jacob McElroy NH St Johns
— 7 Reagan Ward NH St Johns
— 6 Reid Lacross NH St Johns
— 6 Jayden Devereaux NH St Johns

Long Jump Middle School – Finals x
1. 8 Matthew Miller 14-11.25PR St Johns
2. 8 Michael Oberlin 14-00.25 St Johns
4. 8 Gus Kaiser 12-08.25 St Johns
8. 7 Dylan Alexander 11-01.00PR St Johns
11. 6 Parker Theis 10-10.00PR St Johns
12. 7 Preston Mills 9-06.75 St Johns
13. 7 Cameron VanAmburg 9-04.00 St Johns
15. 6 Jayden Devereaux 8-07.00 St Johns
16. 8 Luke Tracy 8-06.50 St Johns
17. 8 Leo Schneider 6.50 St Johns
— 8 Cooper Schafer ND St Johns

Jackson, Jackson & Hayes P.C.

Girls Results

70 Meter Dash Middle School – Finals x
2. 6 Arayah Medina 11.32aPR St Johns
3. 8 Adriana Longoria 11.37a St Johns
4. 7 Dianna Manas 11.46a St Johns
6. 6 Chloe Nobach 11.49aPR St Johns
7. 6 Brooklyn Harrison 11.53aPR St Johns
8. 6 Addy Tabor 11.67aPR St Johns
9. 8 Sydney Feldpausch 11.72aPR St Johns
10. 8 Anaya Kudwa 11.73a St Johns
12. 6 Skylar Watson 11.88aPR St Johns
13. 6 Savana Watson 11.98a St Johns
14. 8 Madison VanPoppelen 12.15aPR St Johns
17. 6 Katherine Green 12.49aPR St Johns
18. 6 Chelsea Moinet 12.72aPR St Johns
19. 7 Grace Brown 12.87aPR St Johns
21. 6 Olivia Pettigrew 13.46aPR St Johns
22. 8 Reba Schafer 13.49aPR St Johns
23. 6 Charlotte Castle-Osmer 13.61aPR St Johns
25. 7 Ava Strouse 13.86a St Johns
27. 7 Lilly Darling 14.83aPR St Johns

100 Meters Middle School – Finals x
1. 6 Rachel Kirk 14.40aPR St Johns
2. 8 Taylor Black 14.92a St Johns
4. 7 Scarlet Morence 15.89aPR St Johns
5. 6 Arayah Medina 15.91aPR St Johns
6. 6 Chloe Nobach 15.95a St Johns
7. 7 Dianna Manas 16.10a St Johns
8. 6 Brooklyn Harrison 16.18aPR St Johns
9. 6 Addy Tabor 16.23aPR St Johns
11. 6 Olivia Lorraine 16.37aPR St Johns
12. 8 Sydney Feldpausch 16.47aPR St Johns
13. 7 Audrina Ellenwood 16.50aPR St Johns
14. 6 Lilie Hayes 16.56aPR St Johns
15. 6 Skylar Watson 16.69aPR St Johns
16. 6 Katherine Green 17.18aPR St Johns
18. 7 Morgan Klaver 17.47a St Johns
19. 8 Madison VanPoppelen 17.66aPR St Johns
20. 6 Savana Watson 17.97a St Johns
22. 7 Grace Brown 18.27aPR St Johns
23. 6 Chelsea Moinet 18.47a St Johns
25. 6 Olivia Pettigrew 18.82aPR St Johns
26. 7 Maddison Brown 19.07aPR St Johns
27. 7 Ava Strouse 19.34a St Johns
28. 8 Reba Schafer 19.54aPR St Johns
31. 7 Lilly Darling 21.24a St Johns

200 Meters Middle School – Finals x
1. 8 Abigail DeRosia 30.23aPR St Johns
2. 8 Taylor Black 30.91aPR St Johns
4. 8 Gretchen Worsley 31.54aPR St Johns
5. 8 Adriana Longoria 33.40aPR St Johns
6. 6 Courtney Bounds 33.55aPR St Johns
8. 8 Emma Arts 34.12aPR St Johns
9. 6 Brooklyn Harrison 34.42a St Johns
10. 8 Anaya Kudwa 34.70aPR St Johns
11. 7 Audrina Ellenwood 35.39aPR St Johns
13. 6 Savana Watson 36.42aPR St Johns
14. 6 Skylar Watson 36.56aPR St Johns
15. 6 Katherine Green 37.82aPR St Johns
16. 8 Alyssa O’Connor 38.02aSR St Johns
18. 7 Grace Brown 38.41aPR St Johns
19. 6 Harper Grams 39.88aPR St Johns
22. 6 Brooklyn Warner 40.74a St Johns
24. 7 Dianna Manas 49.35aPR St Johns

400 Meters Middle School – Finals x
1. 8 Taylor Cook 1:07.63aPR St Johns
2. 6 Rachel Kirk 1:09.89aPR St Johns
5. 6 Courtney Bounds 1:16.48aPR St Johns
7. 6 Brooklyn Warner 1:23.92a St Johns
10. 6 Harper Grams 1:31.54a St Johns

800 Meters Middle School – Finals x
1. 8 Taylor Cook 2:52.73a St Johns
2. 7 Miriam Kloha 2:56.66a St Johns

1600 Meters Middle School – Finals x
1. 7 Miriam Kloha 6:10.47aPR St John
2. 6 Ava Schafer 6:11.37aPR St Johns
3. 8 Lydia Finn 6:49.19aPR St Johns

3200 Meters Middle School – Finals x
1. 6 Ava Schafer 12:46.92aPR St Johns

55m Hurdles – 30″ Middle School – Finals x
3. 7 Callie Morrison 12.04a St Johns
4. 8 Mackenzie Eaton 12.26aPR St Johns
8. 7 Isabella McPherson 14.43a St Johns

 

200m Hurdles – 30″ Middle School – Finals x
2. 6 Lilie Hayes 38.97aPR St Johns
3. 8 Chloey Roebke 39.87aPR St Johns
5. 6 Addy Tabor 41.15aPR St Johns
6. 6 Olivia Lorraine 41.30aPR St Johns

4×100 Relay Middle School – Finals x
1. Chloe Nobach
Taylor Black
Callie Morrison
Abigail DeRosia 1:00.33a St Johns

4×200 Relay Middle School – Finals x
1. Emma Arts
Anaya Kudwa
Adriana Longoria
Gretchen Worsley 2:13.57a St Johns

View our specials!

4×400 Relay Middle School – Finals x
2. Taylor Cook
Lydia Finn
Chloey Roebke
Alyssa O’Connor 5:05.11a St Johns

4×800 Relay Middle School – Finals x
1. Courtney Bounds
Miriam Kloha
Scarlet Morence
Ava Schafer 12:33.35a St Johns

Shot Put – 6lb Middle School – Finals x
1. 8 Lydia Finn 23-02.00PR St Johns
4. 7 Isabella McPherson 19-10.50PR St Johns
6. 7 Lilly Darling 17-08.50PR St Johns
8. 7 Maddison Brown 15-01.00 St Johns
9. 6 Olivia Pettigrew 14-05.00 St Johns
10. 8 Gretchen Worsley 13-03.00PR St Johns
11. 6 Charlotte Castle-Osmer 12-02.00PR St Johns
12. 8 Reba Schafer 11-11.00 St Johns
12. 7 Ava Strouse 11-11.00PR St Johns
14. 8 Madison VanPoppelen 11-07.50PR St Johns
15. 6 Terryonna Flagg 10-02.50PR St Johns
16. 8 Emma Arts 9-05.00PR St Johns

High Jump Middle School – Finals x
1. 7 Dianna Manas 4-02.00PR St Johns
2. 7 Scarlet Morence 4-00.00 St Johns
4. 8 Alyssa O’Connor 3-08.00PR St Johns
4. 8 Chloey Roebke 3-08.00PR St Johns
4. 7 Isabella McPherson 3-08.00PR St Johns
4. 7 Callie Morrison 3-08.00PR St Johns
— 7 Morgan Klaver NH St Johns
— 8 Mackenzie Eaton NH St Johns

Long Jump Middle School – Finals x
1. 6 Rachel Kirk 12-05.50PR St Johns
2. 8 Abigail DeRosia 10-10.25 St Johns
5. 7 Audrina Ellenwood 10-06.50PR St Johns
6. 6 Olivia Lorraine 10-01.75PR St Johns
7. 8 Sydney Feldpausch 9-09.50PR St Johnss
9. 6 Lilie Hayes 9-08.25PR St Johns
10. 6 Brooklyn Warner 9-06.50PR St Johns
11. 6 Arayah Medina 9-05.25 St Johns
15. 6 Harper Grams 8-05.75PR St Johns
15. 6 Chelsea Moinet 8-05.75PR St Johns
— 6 Terryonna Flagg ND St Johns
— 8 Mackenzie Eaton ND St Johns
— 6 Charlotte Castle-Osmer ND St Johns
— 7 Maddison Brown ND St Johns

Full Scoreboard/Standings
SJSP Homepage
SJSportsPage Store


Thank you to the following local businesses for their support of SJSportsPage.com

Leave a Comment





Thank you to the following local businesses for their support of SJSportsPage.com

Jennifer LeVeck - LeVeck Lending Group
Avery Eye Care
Kari Dickenson - Remax
Sports Stop
Deano's Pizzeria
Jackson, Jackson & Hayes P.C.
View our specials!
The Emerald Golf Course

Recent News

242172675 220155163475744 8061761761334687789 N

Big Win for 7th Grade Volleyball!

7th Grade A team defeated Grand Ledge in all three games today at home.  25-18, 25-11, 15-8.  They move to 3-1 on the season!  Go Redwings! Scoreboard Thank you fans for the #RedwingFanSubmitted photos and videos!   View this post on Instagram   A post shared by SJSportsPage.com (@sj_sports_page)  

IMG 0681

Redwings Swim Past Oilers

Congratulations to the Redwing swim and dive team on their 121 – 53 win over Mt. Pleasant tonight!  The Redwings move to 4-1-1 on the season and host Eaton Rapids next week (Tuesday).  Go Redwings! Scoreboard

IMG 0626

Redwings Finish 1st and 2nd in Home SJXC Jamboree

Congratulations to the SJHS Cross Country teams, 1st and 2nd at today’s home CAAC Red Jamboree!  Next up for the Redwings is the Shepherd Invitational on October 2nd.  Good luck Redwings! Girls Team Results 1. Mason 39 2.St. Johns 49 3.Williamston 64 4.Haslett 74 5.Fowlerville 118 6.Lansing Eastern 180 Boys Team Results 1. St. Johns…