Middle School Track & Field Results vs Williamston and Grand Ledge

SJ Sports Page > Spring > Spring Middle School Sports > Track and Field (MS) > Middle School Track & Field Results vs Williamston and Grand Ledge
IMG 0107

Share

Mens Middle School
1. Grand Ledge Hayes 67
2. St Johns 57
1. Grand Ledge Hayes 78
2. Williamston 58
1. St Johns 88
2. Williamston 48

Womens Middle School
1. St Johns 64
2. Grand Ledge Hayes 56
1. Grand Ledge Hayes 72
2. Williamston 54
1. St Johns 75
2. Williamston 49

Full Results at athletic.net

Girls Results:

70 Meter Dash Middle School – Finals x
6. 6 Chloe Nobach 11.39aPR St Johns
7. 8 Adriana Longoria 11.40a St Johns
10. 6 Arayah Medina 11.62a St Johns
12. 8 Sydney Feldpausch 11.71aPR St Johns
15. 6 Savana Watson 11.88aPR St Johns
16. 6 Brooklyn Harrison 11.91a St Johns
17. 8 Anaya Kudwa 11.92a St Johns
18. 6 Addy Tabor 11.99a St Johns
19. 6 Skylar Watson 12.04a St Johns
20. 8 Madison VanPoppelen 12.06aPR St Johns
21. 7 Dianna Manas 12.10a St Johns
22. 6 Katherine Green 12.31aPR St Johns
23. 7 Morgan Klaver 12.32aPR St Johns
27. 6 Chelsea Moinet 12.78a St Johns
29. 7 Grace Brown 13.30a St Johns
32. 6 Olivia Pettigrew 13.58a St Johns
33. 8 Reba Schafer 13.72a St Johns
34. 7 Lilly Darling 14.86a St Johns
7 Ava Strouse St Johns

100 Meters Middle School – Finals x
1. 6 Rachel Kirk 14.76a St Johns
5. 6 Chloe Nobach 16.09a St Johns
9. 8 Sydney Feldpausch 16.29aPR St Johns
13. 7 Dianna Manas 16.63a St Johns
15. 7 Audrina Ellenwood 16.67a St Johns
16. 8 Madison VanPoppelen 16.73aPR St Johns
17. 6 Skylar Watson 16.81a St Johns
20. 6 Olivia Lorraine 16.88a St Johns
21. 8 Maria Ledesma-Soliz 16.97a St Johns
23. 6 Addy Tabor 17.00a St Johns
24. 6 Savana Watson 17.21a St Johns
26. 6 Katherine Green 17.27a St Johns
27. 6 Brooklyn Harrison 17.41a St Johns
28. 7 Morgan Klaver 17.50a St Johns
29. 7 Maddison Brown 18.08aPR St Johns
30. 6 Chelsea Moinet 18.09aPR St Johns
31. 7 Grace Brown 18.30a St Johns
32. 6 Lauren Boettger 18.60a St Johns
34. 6 Olivia Pettigrew 19.23a St Johns
35. 8 Reba Schafer 19.61a St Johns
36. 7 Lilly Darling 21.92a St Johns
7 Ava Strouse St Johns

200 Meters Middle School – Finals x
2. 8 Gretchen Worsley 31.46aPR St Johns
6. 6 Courtney Bounds 33.27aPR St Johns
8. 6 Brooklyn Harrison 34.39a St Johns
10. 8 Adriana Longoria 34.62a St Johns
11. 8 Anaya Kudwa 34.63aPR St Johns
15. 8 Emma Arts 35.56a St Johns
16. 8 Maria Ledesma-Soliz 35.73aPR St Johns
17. 6 Savana Watson 36.24aPR St Johns
18. 6 Skylar Watson 36.29aPR St Johns
19. 6 Katherine Green 36.34aPR St Johns
23. 8 Alyssa O’Connor 38.01aSR St Johns
24. 7 Grace Brown 38.25aPR St Johns
25. 6 Lauren Boettger 38.40aPR St Johns
26. 6 Brooklyn Warner 39.38aPR St Johns
27. 6 Harper Grams 39.45aPR St Johns
28. 6 Terryonna Flagg 46.47aPR St Johns
7 Dianna Manas St Johns
8 Abigail DeRosia St Johns
7 Audrina Ellenwood St Johns

400 Meters Middle School – Finals x
1. 8 Taylor Cook 1:08.53a St Johns
4. 6 Courtney Bounds 1:16.48a St Johns
7. 6 Brooklyn Warner 1:25.99a St Johns
8. 6 Harper Grams 1:30.08a St Johns

800 Meters Middle School – Finals x
1. 7 Miriam Kloha 2:55.33aPR St Johns

1600 Meters Middle School – Finals x
1. 7 Miriam Kloha 6:04.14aPR St Johns
3. 6 Ava Schafer 6:05.98aPR St Johns
6. 8 Lydia Finn 7:09.72a St Johns

3200 Meters Middle School – Finals x
1. 6 Ava Schafer 13:22.38a St Johns

55m Hurdles – 30″ Middle School – Finals x
2. 7 Callie Morrison 11.80a St Johns
4. 8 Mackenzie Eaton 12.81a St Johns
5. 7 Isabella McPherson 13.67aPR St Johns

200m Hurdles – 30″ Middle School – Finals x
3. 6 Addy Tabor 42.00a St Johns
4. 6 Olivia Lorraine 42.09a St Johns

4×100 Relay Middle School – Finals x
1. Chloe Nobach
Callie Morrison
Abigail DeRosia
Arayah Medina 1:00.28a St Johns

4×200 Relay Middle School – Finals x
2. Emma Arts
Anaya Kudwa
Adriana Longoria
Gretchen Worsley 2:14.23a St Johns

4×400 Relay Middle School – Finals x
1. Taylor Cook
Rachel Kirk
Lydia Finn
Alyssa O’Connor 5:02.40a St Johns

4×800 Relay Middle School – Finals x
1. Ava Schafer
Courtney Bounds
Taylor Cook
Miriam Kloha 11:38.72a St Johns

Shot Put – 6lb Middle School – Finals x
5. 8 Lydia Finn 23′ 5.5PR St Johns
7. 7 Isabella McPherson 18′ 4.5 St Johns
12. 7 Maddison Brown 16′ 5.5PR St Johns
13. 7 Lilly Darling 16′ 5 St Johns
13. 8 Reba Schafer 16′ 5PR St Johns
15. 6 Olivia Pettigrew 16′ 1PR St Johns
15. 8 Gretchen Worsley 16′ 1PR St Johns
18. 8 Madison VanPoppelen 12′ 3.5PR St Johns
19. 6 Terryonna Flagg 9′ 4 St Johns
19. 8 Emma Arts 9′ 4 St Johns
7 Ava Strouse ND St Johns
7 Callie Morrison ND St Johns

High Jump Middle School – Finals x
8 Chloey Roebke St Johns
8 Alyssa O’Connor NH St Johns
8 Mackenzie Eaton NH St Johns
7 Isabella McPherson NH St Johns
7 Morgan Klaver NH St Johns

Long Jump Middle School – Finals x
2. 6 Rachel Kirk 13′ 5.75PR St Johns
4. 8 Abigail DeRosia 12′ 7.5PR St Johns
10. 6 Olivia Lorraine 10′ 8PR St Johns
13. 7 Audrina Ellenwood 10′ 5.25 St Johns
15. 8 Sydney Feldpausch 10′ 1.75PR St Johns
17. 6 Arayah Medina 9′ 10.5PR St Johns
18. 8 Maria Ledesma-Soliz 9′ 10PR St Johns
19. 6 Brooklyn Warner 9′ 9PR St Johns
21. 8 Mackenzie Eaton 9′ 7 St Johns
23. 6 Harper Grams 8′ 9PR St Johns
6 Terryonna Flagg ND St Johns
7 Maddison Brown ND St Johns
6 Lauren Boettger ND St Johns
6 Chelsea Moinet ND St Johns

Boys Results:

70 Meter Dash Middle School – Finals x
2. 8 Matthew Miller 9.52aPR St Johns
3. 7 Dylan Welton 9.52aPR St Johns
4. 6 Alexander Oberlin 9.55aPR St Johns
9. 6 Parker Theis 11.10aPR St Johns
11. 7 Dylan Alexander 11.31a St Johns
14. 7 Christian Simmons 11.91a St Johns
16. 6 Hayden Billings 11.95aPR St Johns
17. 6 Myles Gruber 11.96a St Johns
20. 8 Luke Tracy 12.50aPR St Johns
21. 6 Riley Redman 12.60a St Johns
23. 6 Evan Billings 12.98a St Johns
25. 6 Jayden Devereaux 13.10aPR St Johns

100 Meters Middle School – Finals x
3. 8 Michael Oberlin 13.23a St Johns
4. 7 Andrew Frisbie 13.80a St Johns
5. 7 Brady Heibeck 13.97aPR St Johns
6. 6 Camerron Lange 14.89a St Johns
9. 7 Dylan Alexander 15.78a St Johns
13. 8 Austin Johnson 16.49a St Johns
14. 7 Christian Simmons 16.55a St Johns
15. 6 Jacob McElroy 16.59aPR St Johns
17. 6 Myles Gruber 16.84a St Johns
18. 6 Hayden Billings 17.00a St Johns
20. 7 Daniel Glew 17.29aPR St Johns
21. 8 Bennett Ward 17.34a St Johns
22. 8 Luke Tracy 17.66a St Johns
25. 6 Riley Redman 18.15a St Johns

200 Meters Middle School – Finals x
2. 7 Dylan Welton 26.47aPR St Johns
3. 8 Cooper Schafer 29.60aPR St Johns
7. 8 Austin Johnson 34.43a St Johns
8. 7 Daniel Glew 34.75aPR St Johns
12. 6 Jayden Devereaux 41.35aPR St Johns

400 Meters Middle School – Finals x
2. 6 Alexander Oberlin 58.44a St Johns
3. 8 Anthony LaCross 1:04.98a St Johns
4. 7 Brady Heibeck 1:08.70a St Johns
7 Damian Addai DNF St Johns
7 Vincent Manas St Johns

800 Meters Middle School – Finals x
2. 7 Carson Schneider 2:21.45aPR St Johns
5. 7 Keegan Elms 2:58.04aPR St Johns
9. 7 Cameron VanAmburg 3:09.54a St Johns
10. 7 Preston Mills 3:09.78a St Johns
11. 7 Nicolas Hiner 3:12.37aPR St Johns

1600 Meters Middle School – Finals x
2. 7 Carson Schneider 5:21.72aPR St Johns
5. 7 Keegan Elms 6:14.92aPR St Johns
9. 7 Preston Mills 6:37.42aPR St Johns
11. 7 Nicolas Hiner 6:51.86aPR St Johns

55m Hurdles – 33″ Middle School – Finals x
2. 8 Leo Schneider 9.79a St Johns
3. 8 Anthony LaCross 10.00aPR St Johns
5. 8 Cooper Schafer 11.84a St Johns
9. 6 Lukas Payment 12.60aPR St Johns
6 Camerron Lange St Johns

200m Hurdles – 30″ Middle School – Finals x
1. 8 Gus Kaiser 31.67a St Johns
6. 6 Reid Lacross 39.16aPR St Johns

4×100 Relay Middle School – Finals x
1. Michael Oberlin
Andrew Frisbie
Matthew Miller
Leo Schneider 50.87a St Johns

4×200 Relay Middle School – Finals x
3. Leo Schneider
Dylan Welton
Cooper Schafer
Damian Addai 1:52.18a St Johns

4×400 Relay Middle School – Finals x
1. Alexander Oberlin
Carson Schneider
Gus Kaiser
Anthony LaCross 4:08.58a St Johns

4×800 Relay Middle School – Finals x
2. Daniel Glew
Vincent Manas
Evan Billings
Reid Lacross 12:15.12a St Johns

Shot Put – 4kg Middle School – Finals x
3. 7 Brady Heibeck 26′ 11PR St Johns
5. 6 Camerron Lange 23′ 9.5 St Johns
6. 8 Bennett Ward 21′ 11.5 St Johns
9. 7 Christian Simmons 16′ 11.5PR St Johns
11. 7 Cameron VanAmburg 16′ 6.5 St Johns
12. 6 Parker Theis 15′ 9 St Johns
13. 6 Myles Gruber 15′ 8.5 St Johns
14. 6 Riley Redman 15′ 5.5 St Johns
15. 6 Evan Billings 15′ 1.5 St Johns
16. 7 Nicolas Hiner 14′ 10 St Johns
17. 6 Hayden Billings 14′ 6PR St Johns
18. 6 Jayden Devereaux 13′ 11PR St Johns
8 Cande Ledesma ND St Johns

High Jump Middle School – Finals x
2. 7 Andrew Frisbie 5′ 0 St Johns
4. 8 Gus Kaiser 4′ 8PR St Johns
6. 7 Keegan Elms 4′ 4PR St Johns
8. 8 Austin Johnson 4′ 2 St Johns
9. 7 Vincent Manas 4′ 2 St Johns
6 Reid Lacross NH St Johns
6 Jacob McElroy NH St Johns
6 Lukas Payment NH St Johns

Long Jump Middle School – Finals x
1. 8 Matthew Miller 15′ 9PR St Johns
4. 7 Dylan Alexander 12′ 3PR St Johns
5. 6 Parker Theis 11′ 10.5PR St Johns
8. 7 Preston Mills 11′ 2.75PR St Johns
14. 7 Cameron VanAmburg 9′ 7.25PR St Johns
15. 8 Luke Tracy 8′ 7.5SR St Johns
6 Jacob McElroy St Johns

Leave a Comment





Thank you to the following local businesses for their support of SJSportsPage.com

View our specials!
The Emerald Golf Course
Jennifer LeVeck - LeVeck Lending Group
Avery Eye Care
Kari Dickenson - Remax
Sports Stop
Click to Order Online!
Jackson, Jackson & Hayes P.C.
Become a Sponsor!

Recent News

E4268403 204F 4082 A3EC 09AB1D308401

Freshman Girls Basketball Nearly Pulls Off Upset vs Shepherd JV Team

The Redwings Girls Freshman Basketball team traveled to Shepherd tonight, to take on their JV team.  Down 16-21 after three periods, the team made a great comeback, coming up one point short.  The team falls to 1-1 on the season, with Greenville up next on Tuesday. Freshman Girls Basketball Redwings 25 Shepherd JV 26 Scoreboard…

IMG 1396

Varsity Girls Basketball Comes Up Just Short in Season Opener

The Redwings hosted Okemos last night for the first high school basketball games of the season!  The Freshman and JV teams both played well, winning by large margins.  The Varsity team started slow and had to deal with some early injuries but came on strong late in the game.  With 3.8 seconds left the Redwings…

IMG 1025

SJYAA k-2nd Basketball Registration

SJYAA Basketball K-2nd BOYS AND GIRLS BASKETBALL REGISTRATION IS NOW OPEN. SJYAA will run K-2nd basketball starting December 14th – January 27th. Skills sessions will be held in December on week nights at SJMS. In January, games will be added to the skills sessions. No practice will be held during Christmas break. Sessions will resume…